غذای بچه گربه تازه متولد شده

در چهار هفته اول زندگی بچه های گربه صرفا از شیر مادرشان تغذیه می کنند. بنابراین تا یک ماهگی نیازی به غذای دیگری نیست. در برخی موارد ممکن است مادر به هر دلیلی در کنار بچه هایش نباشد. شما باید توجه داشته باشید که مهم ترین و کامل ترین غذا برای بچه های گربه شیر مادر است.

در مواقع نبود مادر می توان از شیر گربه های دیگر استفاده کرد. در غیر اینصورت نیز باید از شیر خشک مخصوص گربه ها استفاده کرد. درباره نحوه شیر دادن و نگهداری از بچه گربه به دامپزشک مراجعه کنید و حتما از آنها راهنمایی بگیرید. تا زندگی آنها را به خطر نیاندازید.

برای شیر دادن به بچه گربه ها از شیشه شیر های مخصوص بچه گربه ها استفاده کنید. بطری های شیر آنها طوری طراحی شده است که بچه ها گربه به راحتی بتوانند شیر خود را بدون خفگی بنوشند. سر آنها را باید خودتان متناسب با دهان گربه سوراخ کنید. زیاد بزرگ و زیاد کوچک نباشد و به صورت قطره قطره بتواند بخورد. تا مانع از خفگی پت شوید.

به جای شیشه شیر می توان با سرنگ یا قطره چکان به آنها نیز شیر داد. به طوری حیوان اذیت نشود وبه راحتی شیر خود را دریافت نماید.

دمای شیر بچه گربه نیز مانند انسان ها باید گرم باشد. در مورد گربه ها دمای شیر باید نزدیک به دمای بچه گربه یعنی 35 درجه سانتی گراد باشد. و مانند نوزادان سر بچه های گربه را نیز در هنگام شیر خوردن به سمت بالا گرفته شود.

نکته!!

از هر شیری برای بچه گربه ها استفاده نکنید. شیر گاو و گوسفند دارای لاکتوز باعث ایجاد اسهال و مرگ و میر پت می شوند. بنابراین لازم است از شیر و غذای های مخصوص برای بچه های گربه استفاده شود.

رژیم غذایی بچه گربه ها

بچه گربه ها تا دوماهگی به شیر مادر احتیاج دارند. اما اگر به هر دلیلی بچه گربه از شیر مادر محروم شود. باید از شیر خشک مخصوص برای آنها استفاده شود. لطفا از دادن شیر گاو برای آنها خود داری کنید. چون باعث حساسیت و بیماری در بچه گربه ها می شود. بعد از دو ماهگی نیز باید غذای مفید مخصوص بچه گربه را به او بدهید.

بچه گربه ها می توانند برای غذا خوردن انتخاب آزادی داشته باشند، یعنی غذا همیشه به قدری که آنها میخواهند در دسترس باشد. شما میتوانید به آنها غذای خشک مخصوص و یا غذای کنسروی مخصوص را بدهید. توجه داشته باشید که همیشه آب تازه در اختیار آنها باشد.
در ابتدا این احتمال وجود دارد که بچه گربه های کنجکاو به جای خوردن غذای خود به بازی با آن بپردازند، اما این گربه های جوان خیلی زود متوجه میشوند که باید این غذا را بخورند نه اینکه آنرا به این طرف و آن طرف پرت کنند.

مواد مورد نیاز غذای بچه گربه

غذای بچه گربه ها باید مقوی و دارای تمام مواد مورد نیاز انها باشد. در ادامه به انواع مواد مورد نیاز گربه ها می پردازیم..

پروتئین :

پروتئین ار موادی است که باید در غذای آنها به مقدار کافی به کار رفته باشد. بدن بچه گربه ها 23 اسید آمینه نیاز دارد. در صورتی که بدن آنها توانایی ساخت 12 اسید آمینه را دارد. 11 اسید آمینه باقیمانده باید در غذای آنها لحاظ شود. تا دچار کمبود پرو تئین نشوند. برای بازدهی بیشتر بهتر است از پروتئین های حیوانی که ارزش بالاتری دارند استفاده شود.

چربی:

 گربه ها به اسید های چرب ضروری بدن احتیاج دارند. چربی ها منبع انرژی و حاوی ویتامین های مختلف مانند  A ،D  وK  هستند. چربی موجود در غذای آنها باعث حفظ سلامتی پوست و موی آنها مفید است. همچنین باعث خوش طعم شدن غذا نیز می شود.

کربوهیدات ها:

کربوهیدرات ها فوایدی دارند که بهتر در غذای آنها به کار برده شود. غذا هایی که کربوهیدرات های کمی دارند منجر به نفخ ، ایجاد گاز و اسهال در بچه گربه ها می شوند. اما نشاسته و قند ساده که کربوهیدرات دارند با دستگاه گوارش گربه ها سازگار است و 35 درصد غذاهای تجاری را تشکیل می دهد.

ویتامین ها:

ویتامین ها از مواد مهم و ضرورری در غذای بچه های گربه می باشد. در رژیم غذایی آنها ویتامین هایی مانند D ، تیامین، نیاسین، و ویتامین A و ویتامین های محلول در چربی وجود داشته باشد تا سالم و بدون هیچ بیماری بزرگتر شوند.

مواد معدنی :

کلسیم و فسفر و انواع مواد معدنی باید نیز در رژیم غذایی آنها وجود دارد.  اگر تمام مواد مورد نیاز در غذای بچه گربه ها باشد آنها رشد مطلوبی خواهند داشت و دچار مشکلات و بیماری های مختلف نخواهند شد.


منبع  petipo.shop