آماده شدن برای آموزش نحوه نگهبانی به سگ خود

قبل از شروع نکات تربیتی باید تفاوت بین سگ نگهبان و سگ گارد را تشخیص بدین. یک سگ نگهبان آموزش میبینه تا از طریق پارس کردن یا صداهای دیگه صاحب خودشو از وجود یک غریبه یا خطر آگاه کنه. سگ‌های نگهبان معمولا برای حمله و رفتارهای تهاجمی بیش از حد نسبت به غریبه آموزش نمی‌بینن. بنابراین سگ‌های نگهبان عموما سگ‌های گارد بسیار خوبی نیستن.

 • سگ‌های گارد اغلب توسط پلیس استفاده می‌شن. اونا آموزش میبینن تا حمله کنن و به تهدیدات احتمالی یا مزاحمان پاسخ تهاجمی بدن.
 • اکثر سگ‌های گارد به خوبی آموزش میبینن و تا زمانی که توسط صاحبشان دستور داده نشوند، رفتار تهاجمی ندارن. با این حال، سگ‌هایی که به خوبی آموزش ندیده باشن، می‌تونن بدون هشدار حمله کرده و خطری جدی برای انسان و سایر حیوانات ایجاد کنن.
 • بعید است که یه فرد عادی به سگ گارد و تهاجمی نیاز داشته باشه.

تربیت سگ نگهبان برای چه نژادهایی راحت‌تره؟

اگرچه بیشتر سگ‌ها می‌تونن به عنوان سگ نگهبان آموزش ببینن، اما نژادهای خاصی از سگ‌ها به عنوان سگ‌های نگهبان خوب شناخته میشن. به عنوان مثال در میان نژادهای کوچکتر، نژادهایی مثل چاو چاو و پاگ سگ‌های نگهبان خوبی محسوب میشن. نژادهای بزرگتر مانند:

 • دوبرمن پینچرز
 • ژرمن شپرد
 • آکیتا

نیز سگ‌های نگهبان عالی هستن.

نژادهای خاصی مانند ژرمن شپرد و دوبرمن پینچرز می‌تونن به عنوان سگ نگهبان و همچنین سگ گارد آموزش ببینند.

برای آموزش سگ نگهبان به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سگ خود را به عنوان یک توله سگ اجتماعی کنید. اجتماعی کردن مناسب برای آموزش سگ شما به عنوان یک سگ نگهبان خوب ضروری است. بهترین زمان برای معاشرت یک توله سگ زمانی است که او بین سه تا دوازده هفته سن دارد.

پس از دوازده هفته سن، توله سگ‌ها به طور فزاینده‌ای نسبت به موقعیت‌های جدید احتیاط می‌کنند و بنابراین اجتماعی کردن اونا بسیار دشوارتر میشه.

در طول دوره اجتماعی کردن، باید توله سگ خود را با ملاقات با افراد جدید و تعامل در محیط‌های جدید راحت کنید.

موقع شروع آموزش سگ برای نگهبانی به سه نکته اساسی باید توجه ویژه‌ای داشته باشین:

 • نژاد سگ
 • ·میزان فرمان برداری سگ
 • نوع تمریناتی که میخواین برای آموزشش انجام بدین

چگونه سگ را نگهبان کنیم؟

هنگام آموزش سگ به عنوان سگ نگهبان مراحل زیادی را باید دنبال کنید. در زیر لیستی گام به گام از نکات آموزشی است که باید رعایت شود.

مرحله 1: فرمان برداری

همه سگ‌ها باید مهارت‌های اولیه اطاعت را داشته باشن. مهارت‌هایی مانند نشستن، موندن، رها کردن و پارس کردن در فرمان همه مهارت‌های اصلی اطاعت سگ شما قبل از آموزش سگ نگهبان و به طور کلی باید بدونن.

مرحله 2: توقف حمله

بعد از اینکه سگ شما مهارت های اولیه اطاعت را از دست داد ، باید توقف حمله رو بهش یاد بدین. سگ‌ها باید خود را در اطراف غریبه‌ها تحت فرمان شما باشن. سگ‌ها باید در حضور افراد غریبه بنشینند ، بمانند و دراز بکشند.

مرحله 3: مرزهای اموالتونو به سگ نشون بدین

آموزش مرزهای قلمرو سگ برای آموزش او مهم است. پس از هر جلسه آموزش اطاعت، باید اموال خود را با سگ خود مجدداً بچرخانید ، بنابراین آن‌ها یاد می‌گیرن که از چه چیزی محافظت می کنن.

مرحله 4: تنها گذاشتن سگ

وقتی آموزش‌ها مراحل قبل رو انجام دادین، اجازه بدین که سگ در ملکی که باید از اون محافظت کنه تنها بمونه.

مرحله 5: سگتونو آزمایش کنین

وقتی سگ توی خونه تنها بود، یه فرد غریبه رو بفرستین سراغش. غریبه باید در بزنه و به هر کجا که سگتون قرار داره، نزدیک بشه.

اگر آموزش سگ به خوبی انجام شده باشه، باید شروع به پارس کردن کنه. غریبه باید ترسیده عمل کند و فرار کند. بعد هم از او فرد بخواید رفتار سگتون رو براتون بگه تا ببینید تا چه حد تبدیل به یک سگ نگهبان خوب شده.

مرحله ششم: تمرین روزانه

تمرینات سگتون رو ادامه بدین. وقتی سگ به خوبی موقع خطر و تهدیدات احتمالی شروع به پارس کردن میکنه، بهش پاداش ویژه بدهید یا اونو نوازش کنین.

مرحله هفتم: حواستون باشه سگتون گول بقیه رو نخوره

آیا غریبه برای سگ مزاحمت بیشتری ایجاد کرده است. ایجاد سر و صدا و رشوه دادن به سگ با غذاهای خوشمزه، روش‌های خوبیه که سگ رو بشه باهاشون گول زد و افراد غریبه می‌تونن از این روش‌ها استفاده کنن. هرگونه مزاحمت برای سگ شما باید قبلاً در آموزش روی سگ شما آزمایش شود تا اطمینان پیدا کنین که سگتون به راحتی گول نمیخوره.

مرحله هشتم: به سگ خود اعتماد کنین

هنگامی که سگتون توی تمام مراحل موفق عمل کرد، بهش اجازه بدین تا تنها بمونه و از خونتون مراقبت کنه. به توانایی سگ خود در نگهبانی از خانه و مراقبت از رفتار او اطمینان داشته باشین تا ببینین آیا موضوع دیگه‌ای هست که نیاز به آموزش داشته باشه یا نه.

چه نوع سگ‌هایی برای سگ نگهبان خانگی مناسب است؟

در حالی که از نظر فنی می توان هر سگی را به عنوان سگ نگهبان آموزش دید ، در مورد انتخاب نژاد سگ نکات کمی را باید در نظر داشت. نژادهای بزرگتر سگ به دلیل ماهیچه ، وزن و عامل ارعاب معمولاً به عنوان سگ نگهبان استفاده میشن.

برخی از رایج ترین نژادهای سگ نگهبان عبارتند از:

 • مالینوی بلژیکی
 • ژرمن شپرد
 • روتوایلر
 • پولی
 • هلندی شپرد
 • کین کورسو
 • آکیتا
 • بول ماستیف
 • دوبرمن پینچر
 • شناوزر غول پیکر

خلاصه

آموزش سگ نگهبان برای محافظت از اموال شما مستلزم صبر و حوصله‌ی شما و تمرینات فراوان هست. رعایت مراحل ذکر شده در این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید سگ خود را به درستی تربیت کنین. یک سگ آرام، وفادار و مطیع برای محافظت از خانه یا اموال دیگر بهترین گزینه است. انتخاب نژاد سگ مناسب نیز برای تربیت یک سگ نگهبان خوب مهمه و قبل از تصمیم گیری نهایی برای سگ نگهبان باید مورد بررسی قرار بگیره.